Εργαστήρια για τους/τις προπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών από το τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας του Δημοκριτείου Πανεπιστήμιου Θράκης

Διαβάζοντας ανάμεσα στις γραμμές: Σύγχρονες προσεγγίσεις κλασικών κειμένων

Το Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας του Δημοκριτείου Πανεπιστήμιου Θράκης διοργανώνει σειρά εργαστηρίων για τους/τις προπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών που ενδιαφέρονται να γνωρίσουν σύγχρονες λογοτεχνικές θεωρίες για την προσέγγιση και ερμηνεία των κλασικών κειμένων. Τα εργαστήρια θα επιχειρήσουν να παρουσιάσουν το θεωρητικό υπόβαθρο σύγχρονων προσεγγίσεων σε κλασικά κείμενα (οικοκριτική, μετάφραση με χρήση τεχνητής νοημοσύνης, θεωρία του συναισθήματος, έμφυλες ταυτότητες/πολιτισμική ετερότητα/αναπαράσταση της αναπηρίας). Ταυτόχρονα, βασίζονται στην ενεργητική μάθηση με πρακτική εφαρμογή των θεωριών σε κλασικά κείμενα από μετάφραση. Τα εργαστήρια είναι δωρεάν και θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής. Για την εγγραφή, η οποία είναι απαραίτητη, ακολουθήστε τον σύνδεσμο: https://forms.gle/sr23ZQweb1ntd9tC9 ή σκανάρετε το QRcode στη συνημμένη αφίσα.

Υπεύθυνοι των εργαστηρίων:
Χαρίλαος Ν. Μιχαλόπουλος