ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΑΠΟ 24-26 ΜΑΪΟΥ 2024

Στο πλαίσιο των μαθημάτων «Κοινοτική Οργάνωση των Ελληνορθοδόξων κατά την ύστερη Οθωμανική περίοδο» και «Ιστορία της εκπαίδευσης των Ελληνορθόδοξων της Ανατολικής Θράκης» του κ. Πασχάλη Βαλσαμίδη διοργανώνεται εκπαιδευτική και προσκυνηματική εκδρομή στη Κωνσταντινούπολη από 24-26 Μαΐου 2024 μέσω του ταξιδιωτικού Γραφείου Platon Tours, που εδρεύει στην Κομοτηνή.

Στην εκδρομή μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι φοιτητές του Τμήματος.

Το τριήμερο πρόγραμμα της εκδρομής περιλαμβάνει επίσκεψη στην Αγία Σοφία, στο Μπλέ Τζαμί, στα σχολεία Ζωγράφειο, Ζάππειο και Μεγάλη του Γένους Σχολή, στο Οικουμενικό Πατριαρχείο (Σάββατο 25 Μαΐου), όπου οι φοιτητές ώρα 16.00 θα παρακολουθήσουν τον εσπερινό στο Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι και στη συνέχεια ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ. κ. Βαρθολομαίος θα τους δεχτεί σε ιδιαίτερη ακρόαση. Ακόμα επισκέψεις σε θρησκευτικά μνημεία της Κωνσταντινούπολης και ξενάγηση με καραβάκι στα προάστια  του Βοσπόρου.

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές μπορούν να επικοινωνήσουν με τον κ. Βαλσαμίδη στο  e-mail pvalsami@bscc.duth.gr