ΜΕΛΗ Δ.Ε.Π. ΑΛΛΩΝ Α.Ε.Ι.

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιωάννα Σιταρίδου
Η Ιωάννα Σιταρίδου είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ισπανικής και Ιστορικής Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο του Κέιμπριτζ. Είναι Πρόεδρος του Τμήματος Ίβηρο-Ρομανικών Σπουδών και Αναπληρώτρια Διευθύντρια του νεοσυσταθέντος Κέντρου Ελληνικών Σπουδών στο Κέιμπριτζ. Είναι επίσης Εταίρος και Διευθύντρια Σπουδών στην Γλωσσολογία στο Queens’ College, Cambridge. Η έρευνά της αφορά στη συγχρονική και διαχρονική σύνταξη, ενώ άρθρα της έχουν δημοσιευθεί σε πολλά επιστημονικά περιοδικά. Έχει λάβει υποτροφίες από το Universidade Federal da Bahia (2020), Center for Hellenic Studies at Harvard University (2015), University of Oslo  (2012) και από το Κεντρο Ελληνικών Σπουδών  στο Πρίνστον (2011) ενώ πρόσφατα έλαβε την υποτροφία της Chaire Internationale at Labex Empirical Foundations of Linguistics, Université Sorbonne Nouvelle Paris 3 (Winter 2021). Από το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 συνεργάζεται με το Τμήμα Γ.Φ.Π.Π.Χ. ως συνδιδάσκουσα την Ποντιακή γλώσσα και από 19-2-2021 έχει ορισθεί Μέλος της Διοίκησης του “Εργαστηρίου Μελέτης, Καταγραφής και Διάσωσης της Ποντιακής διαλέκτου” του Τμήματος.